1. Czy każdy może wziąć udział w rajdzie?
Zdecydowanie tak. Jedynym ograniczeniem jest wiek – min. 16 lat.
2. Czy trzeba dobrze biegać żeby móc wystartować?
Tempo poruszania się zależy tylko i wyłącznie od preferencji zespołu i umiejętności nawigacyjnych, etapy piesze można pokonywać marszem.
3. Czy trzeba mieć dobry górski rower?
Oczywiście im lepszy sprzęt tym łatwiej i przyjemniej pokonuje się trasę rajdu, ale równie dobrze można startować na rowerze trekkingowym czy generalnie rowerze niższej klasy. Na pewno trzeba się nastawić na jeżdżenie po lasach, błocie, piachu, czyli generalnie w terenie.
4. Czy trasa jest trudna i wymaga wysiłku i dużej sprawności?
Trasa krótka z założenia ma służyć rekreacji i dobrej zabawie – nie jest tutaj potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt ani super sprawność. Raczej chęć wzięcia udziału w przygodzie. Pokonanie trasy wymaga podstawowych umiejętności nawigacyjnych, a dodatkowo można się wspomagać GPS-em.
Trasa długa jest przeznaczona dla osób o lepszej wytrzymałości fizycznej, na trasie spędza się kilkanaście lub nawet więcej godzin, poziom zmęczenia rośnie proporcjonalnie do dystansu. Pokonanie trasy wymaga precyzyjnej nawigacji.
5. Czy trzeba zaliczyć wszystkie punkty na trasie?
Nie, żeby zostać sklasyfikowanym należy zaliczyć min. 50% punktów, lecz przynajmniej jeden punkt z każdego etapu. W skrajnych przypadkach można bardzo mocno skrócić daną dyscyplinę czy niemal ominąć etap. Trzeba jednak mieć na uwadze, że spada się wtedy w klasyfikacji w stosunku do zespołów, które zaliczyły więcej punktów.
6. Co to są przepaki/strefy zmian?
Strefa zmian, to miejsce, w którym następuje zmiana dyscypliny, np. kończy się etap rowerowy a zaczyna kajakowy. Przepak, to miejsce, w którym dodatkowo zespół ma dostęp do swojego sprzętu, który wcześniej zdeponował u organizatora. Zespół na przepaku może korzystać ze wszystkiego, co wcześniej sobie przygotował. Sprzęt na przepak zostawia się w bazie zawodów w wyznaczonym do tego miejscu, a organizator transportuje go do strefy i z powrotem do bazy.
7. Czy muszę mieć swój kajak?
Nie, kajaki, wiosła, kapoki zapewnia organizator. Jeśli zawodnicy mają swój sprzęt, to mogą z niego korzystać – wiosło czy kapok wystarczy zdeponować jako sprzęt do konkretnej strefy zmian. Jeśli chcesz korzystać ze swojego kajaka, skontaktuj się wcześniej z organizatorem.
8. Czy muszę mieć swój rower?
Może być pożyczony 😉 Generalnie zawodnicy startują na swoich rowerach.
9. Czy można ominąć etap kajakowy?
Ominięcie każdego etapu jest możliwe, dystans od jednej strefy zmian do kolejnej pokonuje się wtedy w inny sposób, ale wiążę się to z ominięciem kilku punktów kontrolnych i spadkiem w klasyfikacji generalnej w stosunku do zespołów zaliczających całą trasę.