Trasa Długa jest dostępna w całości, bez dodatkowych map, natomiast Trasę Krótką można obejrzeć również na dokładniejszej mapie BnO wykorzystanej w trakcie prologu (Mapa Stołunia przy Nadleśnictwie w Lipce).
GPS Tracking
Prolog jest dostępny na dokładniejszej mapie, natomiast cała reszta rajdu na mapie głównej w skali 1:50 000. Wybierz trasę oraz mapę, która Cię interesuje.
Trasa Długa
Trasa Krótka
Wybierz trasę, która Cię interesuje. Obydwie są dostępne tylko na mapie w skali 1:50 000, bez dokładniejszych map.
Prolog trasy długiej oraz bieg na orientację w trakcie trasy krótkiej są dostępne na dokładniejszych mapach, natomiast cała reszta rajdu na mapie głównej w skali 1:50 000. Wybierz trasę oraz mapę, która Cię interesuje.
Trasa Długa
Trasa Krótka
W edycji 2017 tracking był dostępny tylko dla uczestników trasy długiej. Dostępny jest podgląd zarówno mapy głównej, jak i wszystkich dodatkowych map, z których zespoły korzystały w trakcie zawodów.
Trasa Długa
Mapy 2021
Zespoły zostały przewiezione na start zlokalizowany w okolicy Ośrodka Harcerskiego Krówka Leśna, skąd rozpoczęły pierwszy, prawie 30-kilometrowy bieg na orientację. Na początek 6 punktów na półwyspie nad Zalewem Koronowskim (mapa 1 : 10 000), a potem dłuższe przeloty na północ do Pola Namiotowego w Świcie. Pierwsze teamy już przed 4 rano ruszyły na etap kajakowy – spływ Brdą połączony z przenoskami pomiędzy punktami rozrzuconymi po Zalewie. Etap zakończył się w Krówce Leśnej, skąd zespoły ruszyły na pierwszy etap rowerowy – to były długie i raczej szybkie przeloty – po 65 km zespoły znalazły się w Nadleśnictwie Lipka, gdzie miały do zaliczenia kilkanaście punktów kontrolnych w BnO. Kolejny etap rowerowy doprowadzał do Strefy Zmian D zlokalizowanej w miejscu dawnego zamku nad Jeziorem Borówno. Tutaj zespoły miały do pokonania krótki, ale wymagający etap swim-runowy – dwa pływania w jeziorze, kilka punktów kontrolnych, przejście przez bagno i zadanie specjalne – strzelanie z procy. Ostatni rower to już 22 km do Złotowa zwieńczone przeprawą z rowerami na tratwach do mety.
Uczestników trasy krótkiej przewieźliśmy na start do Nadleśnictwa Lipka. Zaczęliśmy od 9-kilometrowego biegu na orientację po ZPK na mapie Stołunia. Zespoły miały do zaliczenia ponad 20 punktów kontrolnych w dość gęstej leśnej scenerii. Po biegu zespoły wsiadły na rowery i przemieściły się 23 km dalej nad Jezioro Borówno, gdzie była zlokalizowana główna strefa zmian. Najpierw pływanie kajakiem po jeziorze, potem bieg na orientację i zadanie specjalne – strzelanie z procy. Po tym wszystkim pozostała dojazdówka – 22 km do mety w Złotowie.
Na trasie rowerowej uczestnicy mieli do zaliczenia 22 punktów kontrolnych w dowolnej kolejności – trasa prowadziła nad Jezioro Borówno, a najdalsze punkty zahaczały o kilka słupków z Zielonego Punktu Kontrolnego w Lipce.
Mapy 2020
Rok 2020 przyniósł wiele zmian i zawirowań spowodowanych pandemią. Przenieśliśmy bazę zawodów nad jezioro Zalejskie, a rajd odbył się w sierpniu. Rozpoczęliśmy nocnym biegiem na orientację w Zwierzyńcu, po którym zespoły przetransportowały się 40 km dalej na rowerach, do OSP w Zelgniewie. Kolejnym etapem był trekking prowadzący między innymi przez mapę Płotki do okolic Skórki, gdzie zespoły zaczynały spływ Głomią i dalej Gwdą. Głomia na tym odcinku w wielu miejscach jest rzeką zwałkową, co przy sierpniowym stanie wody w rzece było bardzo odczuwalne i znacznie wydłużyło czas trwania etapu. Etap kajakowy zakończył się w Kalinie, gdzie zespoły pobrały z przepaków rolki i ruszyły ładnymi asfaltami i ścieżkami z powrotem do Zelgniewa po rowery. Po drodze czekał jeszcze na zaliczenie wymagający bieg na orientację (mapa Rzadkowo), z którym udał się uporać tylko nielicznym zespołom mieszczącym się w limicie. Ostatni odcinek stanowiła rowerowa dojazdówka do mety w Złotowie. Była to zdecydowanie jedna z najbardziej wymagających edycji rajdu!
Trasa krótka po wielokrotnych zmianach wywołanych pandemią ostatecznie przybrała formę zupełnie inną niż pierwotnie zaplanowana. Zespoły zostały przewiezione na start do Grudnej, gdzie rajd rozpoczął się długim biegiem na orientację w Podgajach (mapa bno). Po biegu zespoły spłynęły Gwdą aż za wysadzony most kolejowy, skąd pieszo udały się do Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik”. Tutaj czekało na wykonanie zadanie związane z nurkowaniem w jeziorze, a później już tylko etap rowerowy prowadzący do mety zlokalizowanej w Złotowie.
Trasa rowerowa została rozegrana w formie scorelaufu. Do zaliczenia w dowolnej kolejności były punkty umieszczone na trzech mapach – w Zwierzyńcu, Płotkach oraz na podstawowej mapie w skali 1: 50 000.
Mapy 2019
Po krótkim biegowym prologu w mieście zespoły ruszyły na 55-kilometrowy etap rowerowy kończący się na polu namiotowym we Wrzosach. Podczas etapu było do zaliczenia zadanie specjalne polegające na odnalezieniu kilku punktów w dawnej bazie wojsk rakietowych w Brzeźnicy. Drugim etapem był długi odcinek kajakowy podzielony na trzy części. Pierwsza część prowadziła jeziorami i Rurzycą pod prąd do rezerwatu Diabli Skok (bieg na orientację). Po biegowym przerywniku kajakami trzeba było wrócić do strefy zmian we Wrzosach, pobrać rolki i spłynąć piękną Rurzycą i fragmentem Gwdy do Dobrzycy. Bez przepaku zespoły kontynuowały rajd na rolkach i pieszo z powrotem do pola namiotowego we Wrzosach. Stąd do mety pozostał już tylko jeden etap – 35-kilometrowy odcinek rowerowy z przerywnikiem w postaci mostu linowego na wysadzonym moście kolejowym nad Gwdą.
W 2019 roku zespoły przewieźliśmy na start do rezerwatu „Diabli Skok”. Po pięknym odcinku pieszym zespoły rozpoczęły spływ Rurzycą przecinającą w tym miejscu kilka jezior. Spływ zakończył się we Wrzosach, skąd uczestnicy ruszyli pieszo przez zadanie na wysadzonym moście kolejowym nad Gwdą do Tarnówki. Tu czekały zdeponowane rowery, którymi zawodnicy dotarli do mety.
Mapy 2017
W 2017 roku zespoły trasy długiej zostały przewiezione na start do Lipki, gdzie rajd rozpoczął się nocnym biegiem na orientację. Stamtąd zespoły ruszyły na rolkotrekking (mapa główna 1) do Krzywej Wsi, gdzie miały do zaliczenia bieg na orientację (mapa topo 1:10 000). Następnie zespoły kontynuowały rolkotrekking (mapa główna 2) do Parku Rozrywki „Owadogigant” nad Gwdą. Stąd rozpoczął się 23-kilometrowy spływ Gwdą do zapory w Grudnej. Po biegu na orientację (mapa bno) w Podgajach zespoły ruszyły na ostatni etap – 55-kilometrowy odcinek rowerowy prowadzący do mety w Złotowie.
Rajd rozpoczął się biegiem na orientację po Złotowie (mapa BnO), następnie zespoły dotarły na rowerach (mała główna) do Krzywej Wsi, gdzie miały do zrealizowania bieg na orientację (mapa topo 1:10 000). Etap rowerowy prowadził dalej (mapa główna) do Grudnej, gdzie zespoły miały do zaliczenia kilka punktów na mapie Podgaje. Dalszy ciąg etapu rowerowego to dojazd nad Jezioro Zalejskie, na którym w porywistym wietrze zespoły pływały kajakami. Końcowy dojazd (mapa główna) prowadził do Złotowa przez kilka punktów na mapie Zwierzyniec.
Trasa rowerowa miała klasyczną formę zaliczania punktów – zgodnie z wyznaczoną kolejnością. Na cały dystans składały się aż cztery mapy w różnej skali: główna „pięćdziesiątka”, stara mapa topo w okolicach Krzywej Wsi, mapa do BnO w Podgajach oraz lokalny Zwierzyniec.
Mapy 2016
Rajd rozpoczął się nocnym biegiem na orientację po Złotowie (mapa prolog), którego kontynuacją był odcinek rolkowy na promenadzie nad jeziorem. Po zaliczeniu kilku punktów zespoły ruszały na nocny spływ kajakowy Głomią (mapa główna) do Żeleźnicy. Z rolkami w kajakach. Po spływie czekał odcinek rolkowo-pieszy prowadzący do Szkoły Podstawowej w Sławianowie, gdzie zespoły miały zdeponowane rowery. Etap rowerowy kończył się w Złotowie na mecie, jednak po drodze czekał jeszcze wymagający bieg na orientację (mapa topo 1:10 000) w okolicy chatki w Stebionku oraz most linowy na starym moście kolejowym.
Zespoły wystartowały na placu Paderewskiego w Złotowie, a rajd rozpoczął się biegiem na orientację po mieście (mapa prolog). Po biegu zespoły ruszyły na rowerach do Szkoły Podstawowej w Sławianowie (mapa główna), skąd kajakami najpierw jeziorem, a później rzeką Kocunią spłynęły do strefy zmian zlokalizowanej na łące przy lesie (PK11). Ostatni etap – biegowy – prowadził do mety zlokalizowanej w Złotowie.